I NAGRODA DLA AXIOM OF CHOICE NA SOPOCKICH KONSEKWENCJACH TEATRALNYCH 2020

Koncepcja: Agata Życzkowska

Choreografia, reżyseria, dramaturgia, wykonanie: Mirek Woźniak / Agata Życzkowska

Wideo: Wojtek Kaniewski / Agata Życzkowska

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa

Prezentacja spektaklu w ramach IV Sopockich Konsekwencji Teatralnych

Organizator: Teatr BOTO

Partner: Victus Apartamenty

Patroni medialni: Trojmiasto.pl, e-teatr.pl, Teatr dla Was, teatralny.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Sopotu

więcej informacji:

Spektakl kolektywu HOTELOKO movement makers „Axiom of Choice” w wykonaniu Agaty Życzkowskiej i Mirka Woźniaka otrzymał I nagrodę – Dużą Konsekwencję Teatralną na IV Sopockich Konsekwencjach Teatralnych.

Spektakl ten był jedną z siedmiu prezentacji konkursowych festiwalu w Sopocie. Jednak w tym roku można było obejrzeć spektakle z dowolnego miejsca na świecie, w formule online. Idea, która przyświeca przeglądowi, to zaproszenie najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski. Ich wspólnym mianownikiem jest minimalna scenografia i maksymalnie trójka artystów i artystek na scenie. Tematyka, rodzaj i forma są dowolne – w poprzednich edycjach prezentowane były spektakle dramatyczne, teatru tańca, lalkowe czy muzyczne. Trzyosobowe jury w składzie: Małgorzata Fijas, Joanna Gralińska i Arkadiusz Drewa wyłoniło trzy najciekawsze spektakle, przyznając im Dużą, Średnią i Małą Konsekwencję Teatralną.

Po analizie spektakli postanowiono przyznać I nagrodę – Dużą Konsekwencję Teatralną – w wysokości 5000 złotych spektaklowi „Axiom of Choice” zespołu HOTELOKO movement makers za zwrócenie uwagi na umykające naszej świadomości zmysłowe oddziaływania na komunikację międzyludzką.

Pozostałe nagrody otrzymały spektakle: „Angekok. Opowieść artktyczna” Bartosza Sochy (II nagroda 3000 złotych) oraz “Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej” Wojciecha Tremiszewskiego  (III nagroda 2000 złotych).

W spektaklu „Axiom of Choice” ta matematyczna teoria zostaje przetworzona przez pryzmat tożsamości artystów w aspekcie społecznym i choreograficznym. Selektory, które wybierają, to łączące ich wątki wspólne jak pokolenie, stosunek do ekologii, liczby, feromony, grupa krwi, bycie odmieńcem czy zapach mandarynek z dzieciństwa Aksjomat wyboru w sytuacji kryzysu klimatycznego i apokaliptycznych czasów jest teorią optymistyczną. Jej optymizm ma jednak szansę wybrzmieć jedynie w momencie spotkania.

——————

Agata Życzkowska – aktorka, reżyserka, dramaturżka, performerka, kuratorka, producentka, menadżerka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Studentka Podyplomowych Studiów Dyplomacja Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założycielka i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru ‚NOWA FALA’ (2009). Brała udział jako performerka w projektach Fundacji Ciało/Umysł: „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel (2011), „Family Affair”/kolektyw ZimmerFrei (2015), „21 lekcji na 21 wiek” (2020). W latach 2016-2019 dyrektorka projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Prowadzi kolektyw HOTELOKO movement makers zapraszając do współpracy różnych choreografów i choreografki. Zrealizowała m.in. we współpracy z Wojciechem Grudzińskim spektakle „frau blush” i „Darklena” oraz z Magdaleną Przybysz „frau/mujer/femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Insta Show” oraz „Absolutely Fabulous Dancers”, za który kolektyw HOTELOKO movement makers otrzymał nagrodę „Coup de Coeur” za oryginalność na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu.

Mirek Woźniak – tancerz i choreograf. Współtwórca kolektywu artystycznego „Kompania Primavera” wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego. Współpracował z Januszem Józefowieczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Michałem Znanieckim, Sylwią Adamowicz, Agnieszką Brańską.Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Solista -tancerz w przedstawieniu „Dziadek do Orzechów” w MArgot Fonteyn Academy w Nowym Jorku” (chor. Ken Ludden). Asystent choreografa Dariusza Lewandowskiedo przy spektaklu „Ikar” wystawianego w ramach Vigesima Quinzena de Danca de Almada w Portugalii.  Z kolektywem HOTELOKO movement makers  zrealizował spektakle „Absolutely Fabulous Dancers” i „Axiom of Choice”.