LUXA / AGATA ŻYCZKOWSKA & KARINA SZUTKO / HOTELOKO IN DÜSSELDORF / MULTIPLIER EVENT VIRAL VISIONS

LUXA / Agata Życzkowska

Koncepcja i choreografia: Agata Życzkowska

Teksty i wykonanie: Agata Życzkowska / Karina Szutko

Czas: 30 min.

Pierwszy work in progress został zaprezentowany w maju 2023 w Düsseldorfie w ramach projektu „Viral Visions” w Junges Schauspielhaus w Düsseldorfie.

Drugi pokaz work in progres odbędzie się we wrześniu 2023 w Warszawie w ramach U:NEW Festival / 28.09.2023 – 19:00 – Miejsce: Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego

Premiera oraz pokaz spektaklu finałowego odbędą się w Warszawie w grudniu 2023:

09.12.2023 – 19:00 – Miejsce: Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2

Luksus to dobra materialne i drogie usługi trudno dostępne dla przeciętnego człowieka. Luksus to przyjemność, na która większość z nas może sobie rzadko pozwolić. Spektakl „LUXA” to próba dotknięcia tematu luksusu dla kobiet w kontekście relacji międzyludzkich w świecie popkultury. To idea dotknięcia naszej tożsamości poprzez masowe pragnienia i dążenia człowieka. W tym ujęciu mieści się wiele przedmiotów stanowiących kobiece atrybuty, jak drogie, ekskluzywne perfumy i kosmetyki, torebki czy biżuteria z kamieniami szlachetnymi. Jednak luksus ma wiele oblicz. Luksusem może być jadeit o kolorze butelkowej zieleni wydobywany w Birmie, czyli kamień, który daje nam przyroda w sposób naturalny, ale może być też wolny czas dla kobiety albo możliwość decydowania o własnym ciele. W kontekście klimatycznym i społecznym, szczególnie w przyszłości może stać się tym także woda pitna, która w wielu krajach już dziś jest nazywana niebieskim złotem – BLUE GOLD.

Projekt realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Miasta Stołecznego Warszawy 2023.

Partnerzy: Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, kolektyw HOTELOKO movement makers, Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego, Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Arbeit und Leben DGB/VHS NRW e.V. / Viral Visions / Junges Schauspiel / Erasmus+

AGATA ŻYCZKOWSKA – choreografka, tancerka, aktorka, reżyserka, edukatorka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001) i podyplomowych studiów Dyplomacja Kulturalna na Uniwersytecie Jagiellońskim (2021). Otrzymała Stypendium Artystyczne m.st. Warszawy na rok 2023 oraz stypendia w programie Mobilni w Kulturze w 2020 i 2021 r. Przez trzy lata była aktorką Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W tym czasie otrzymała dwie nagrody: zespołową za spektakl „Rodzina wampira” w reż. Pawła Szkotaka, gdzie była także asystentką reżysera oraz Nagrodę dla Najlepszego Młodego Aktora im. H. Konieczki. Otrzymała nagrodę zespołową za spektakl „Absolutely Fabulous Dancers” na Festivalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz nagrodę za spektakl „Axiom of Choice” na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). W 2011 r. założyła Teatr HOTELOKO (od 2017 kolektyw HOTELOKO movement makers), w ramach którego zrealizowała kilkanaście spektakli m.in. „frau / mujer/ femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers”, „Darklena”, „Insta Show”, „Axiom of Choice” i „Extinction: REplay”. Jej spektakle są prezentowane na międzynarodowych festiwalach, m.in. Mandala Performance Festival we Wrocławiu, Festiwale Kalejdoskop i Art Weekend w Białymstoku, Festival Localize w Poczdamie (Niemcy), Danses-Cités w Carcassonne (Francja), Festival Dissidansa w Palermo (Sycylia), Festival Lekuz Leku w Bilbao (Hiszpania-Kraj Basków), Tanzmesse w Dusseldorfie (Niemcy).