• To wydarzenie minęło.

NOC TAŃCA / FALA TAŃCA / WARSZAWSKIE ŚWIĘTO TAŃCA

26 września 2020 @ 19:00 - 22:00

Wieczór z tańcem współczesnym w różnych formach. Spotkanie młodych i doświadczonych artystów i artystek tańca z publicznością jest szansą na zapoznanie z szerokim wachlarzem możliwości i estetyk w tańcu współczesnym.

W programie:
19:00 SPEKTAKL „AXIOM OF CHOICE”– HOTELOKO movement makers / Agata Życzkowska / Mirek Woźniak
20:00 ETIUDY CHOREOGRAFICZNE „FALA TAŃCA”

——————–
Koncepcja: Agata Życzkowska
Choreografia, reżyseria, dramaturgia, wykonanie: Mirek Woźniak / Agata Życzkowska
Wideo: Wojtek Kaniewski
Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa
PREMIERA: 5.12.2019 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury
Czas trwania: 40 min.

Impulsem do powstania spektaklu jest matematyczna teoria – aksjomat wyboru, nad którą polscy naukowcy pracowali w okresie międzywojennym. Tytułowy Axiom of Choice to idea mówiąca o istnieniu niepustych zbiorów rozłącznych, dla których występuje wspólny zbiór, tzw. selektor. Zawiera on dokładnie po jednym zgodnym elemencie z każdego z tych zbiorów.

Ta definicja zostaje przetworzona przez pryzmat tożsamości artystów w aspekcie społecznym i choreograficznym. Selektory, które wybierają, to łączące ich wątki wspólne jak pokolenie, grupa krwi czy zapach mandarynek z dzieciństwa. Ludzie z dwóch różnych światów mogą być sobie bliżsi, niż mogliby sądzić. Zbiory wspólne i zbiory rozłączne tworzą pewnik wyboru. Wspólne odkrycia oparte o analizę zbiorów i liczb budują bliskość, a ta rozumiana jako organiczna potrzeba, wiedzie ku intymności. To pozwala na wzajemny, głęboki wgląd w osobiste historie każdego z artystów, którzy zanurzają się we wzajemnej perspektywie, co owocuje mnogością pojawiania się wspólnych zbiorów – selektorów. Te zaś nierzadko demaskują najskrytsze pragnienia i lęki.

Choreografia powstaje ze zderzenia elementów ruchu autentycznego z retrospektywą scenicznych wcieleń i wspomnień performerów. Działanie budzi się na skutek skojarzeń z zapachami, które traktowane są jako swoista kapsuła czasu. Przenikanie się synkretycznych środków wyrazu, charakterystyczne dla kolektywu HOTELOKO movement makers, tworzy mozaikową strukturę performansu w wykonaniu Mirka Woźniaka i Agaty Życzkowskiej.

20:00 „FALA TAŃCA” – prezentacja krótkich etiud choreograficznych na żywo oraz w formie wideo przygotowanych przez artystów i artystki tańca.

Wieczór w ramach II Kongresu Tańca https://kongrestanca.pl/warszawskie-swieto-tancaoraz w ramach wydarzenia: Warszawskie Świeto Tańca:

26 września 2020 / sobota / godz. 19:00-22:00
Miejsce: Prom Kultury Saska Kępa
Bilety: 40 zł

Bilety dostępne stacjonarnie w Promie Kultury
Kasa otwarta jest codziennie w godz. 12:00 – 19:00 lub do godziny rozpoczęcia ostatniego wydarzenia (przerwa od 16:00 do 16:15).

W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu mailowego: bilety@promkultury.pl oraz telefonicznego +22 277 08 02 w godzinach otwarcia kasy.

Fot. Karolina Jóźwiak

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, HOTELOKO movement makers, Branżowa Komisja Dialogu Społecznego ds. Tańca

Współorganizator: Prom Kultury Saska Kępa

Projekt dofinansowany z funduszy m.st. Warszawy w ramach programu „Mobilni w Kulturze”

Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Data:
26 września 2020