15/11/2020 AXIOM OF CHOICE / HOTELOKO MOVEMENT MAKERS / SOPOT

HOTELOKO movement makers: Agata Życzkowska / Mirek Woźniak
Koncepcja: Agata Życzkowska
Choreografia, reżyseria, dramaturgia, wykonanie: Mirek Woźniak / Agata Życzkowska
Wideo: Wojtek Kaniewski / Agata Życzkowska
PREMIERA: 5.12.2019
Czas trwania: 40 min.

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa

Prezentacja spektaklu w ramach IV Sopockich Konsekwencji Teatralnych

Organizator: Teatr BOTO

Partner: Victus Apartamenty

Patroni medialni: Trojmiasto.pl, e-teatr.pl, Teatr dla Was, teatralny.pl

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Sopotu

Spektakl kolektywu HOTELOKO movement makers w wykonaniu Agaty Życzkowskiej i Mirka Woźniaka będzie jedną z siedmiu prezentacji konkursowych festiwalu IV Sopockie Konsekwencje Teatralne. Idea, która przyświeca przeglądowi, to zaproszenie najciekawszych spektakli małoobsadowych z całej Polski zarówno teatralnych, jak i tanecznych. Jury oraz publiczność wyłonią najlepsze propozycje. Spektakle będą transmitowane na portalu Facebook na żywo z Teatru BOTO w Sopocie – dostępne online po zakupie „wejściówki”.

Prezentacja: streaming online 15.11.2020 – godz. 19:00

Dostęp: 8,99 zł https://www.facebook.com/events/2877076009187926

Teoria AXIOM OF CHOICE zostaje przetworzona przez pryzmat tożsamości artystów w aspekcie społecznym i choreograficznym. Selektory, które wybierają, to pokolenie, ekologia, liczby, feromony, grupa krwi, bycie odmieńcem czy zapach mandarynek z dzieciństwa. Aksjomat wyboru w sytuacji kryzysu klimatycznego i apokaliptycznych czasów jest teorią optymistyczną. Jej optymizm ma jednak szansę zaistnieć jedynie w momencie spotkania. Ludzie mogą być sobie bliżsi, niż mogliby sądzić. Zbiory wspólne i zbiory rozłączne tworzą pewnik wyboru. Wspólne odkrycia oparte o analizę zbiorów i liczb budują bliskość, a ta rozumiana jako organiczna potrzeba, wiedzie ku intymności. To owocuje mnogością pojawiania się wspólnych zbiorów – selektorów, które nierzadko demaskują ich najskrytsze pragnienia i lęki. Choreografia powstaje ze zderzenia elementów ruchu autentycznego z retrospektywą scenicznych wcieleń i wspomnień performerów. Działanie budzi się na skutek skojarzeń z zapachami, które traktowane są jako swoista kapsuła czasu. Przenikanie się synkretycznych środków wyrazu, charakterystyczne dla kolektywu HOTELOKO movement makers, tworzy mozaikową strukturę performansu.

Fot. Karolina Jóźwiak

Główną inicjatorką powstania kolektywu HOTELOKO movement makers jest Agata Życzkowska, aktorka, reżyserka, dramaturżka, która obecnie porusza się w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Tematy, jakie podejmuje, to wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, ekologia, równouprawnienie, edukacja. Pracuje głównie z tancerzem i choreografem Mirkiem Woźniakiem oraz gościnnie z innymi twórcami i twórczyniami ze świata tańca eksperymentalnego w Polsce i na świecie. Kolektyw HOTELOKO movement makers otrzymał nagrodę „Coup de Coeur” za oryginalność spektaklu „Absolutely Fabulous Dancers” na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019). Kolektyw działa głównie w Warszawie tworząc projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne, ale także współpracuje z zagranicznymi partnerami, m.in. obecnie realizując projekt „Dance Higways” w ramach programu Erasmus+ (Francja, Niemcy, Norwegia, Hiszpani i Włochy).

——————

Agata Życzkowska – aktorka, reżyserka, dramaturżka, performerka, kuratorka, producentka, menadżerka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Studentka Podyplomowych Studiów Dyplomacja Kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Założycielka i prezeska Fundacji Rozwoju Teatru ‚NOWA FALA’ (2009). Brała udział jako performerka w projektach Fundacji Ciało/Umysł: „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel (2011), „Family Affair”/kolektyw ZimmerFrei (2015), „21 lekcji na 21 wiek” (2020). W latach 2016-2019 dyrektorka projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Prowadzi kolektyw HOTELOKO movement makers zapraszając do współpracy różnych choreografów i choreografki. Zrealizowała m.in. we współpracy z Wojciechem Grudzińskim spektakle „frau blush” i „Darklena” oraz z Magdaleną Przybysz „frau/mujer/femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Insta Show” oraz „Absolutely Fabulous Dancers”, za który kolektyw HOTELOKO movement makers otrzymał nagrodę „Coup de Coeur” za oryginalność na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu.

Mirek Woźniak – tancerz i choreograf. Współtwórca kolektywu artystycznego „Kompania Primavera” wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego. Współpracował z Januszem Józefowieczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Michałem Znanieckim, Sylwią Adamowicz, Agnieszką Brańską.Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Solista -tancerz w przedstawieniu „Dziadek do Orzechów” w MArgot Fonteyn Academy w Nowym Jorku” (chor. Ken Ludden). Asystent choreografa Dariusza Lewandowskiedo przy spektaklu „Ikar” wystawianego w ramach Vigesima Quinzena de Danca de Almada w Portugalii.  Z kolektywem HOTELOKO movement makers  zrealizował spektakle „Absolutely Fabulous Dancers” i „Axiom of Choice”.

Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/2877076009187926/