AXIOM OF CHOICE / HOTELOKO MOVEMENT MAKERS / STREAMING ONLINE

Koncepcja: Agata Życzkowska
Choreografia, reżyseria, dramaturgia, wykonanie: Mirek Woźniak / Agata Życzkowska
Wideo: Wojtek Kaniewski / Agata Życzkowska

Wsparcie pokazu online ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa

PREMIERA: 5.12.2019 / Warszawa / Polska

Fot. Karolina Jóźwiak

Zapraszamy na spektakl „Axiom of Choice” w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers

Dostęp bezpłatny – streaming na żywo ze Służewskiego Domu Kultury – 15 grudnia 2020 – godz. 19:00 https://www.facebook.com/events/379705596473726

Teoria AXIOM OF CHOICE zostaje przetworzona przez pryzmat tożsamości artystów w aspekcie społecznym i choreograficznym. Selektory, które wybierają, to łączące ich wątki wspólne jak pokolenie, stosunek do ekologii, liczby, feromony, grupa krwi, bycie odmieńcem czy zapach mandarynek z dzieciństwa.

Aksjomat wyboru w sytuacji kryzysu klimatycznego i apokaliptycznych czasów jest teorią optymistyczną. Jej optymizm ma jednak szansę wybrzmieć jedynie w momencie spotkania.

Ludzie mogą być sobie bliżsi, niż mogliby sądzić.

Zbiory wspólne i zbiory rozłączne tworzą pewnik wyboru. Wspólne odkrycia oparte o analizę zbiorów i liczb budują bliskość, a ta rozumiana jako organiczna potrzeba, wiedzie ku intymności. Głęboki wgląd w osobiste historie każdego z artystów pozwala im zanurzyć się we wzajemnej perspektywie. To owocuje mnogością pojawiania się wspólnych zbiorów – selektorów, które nierzadko demaskują ich najskrytsze pragnienia i lęki.

Choreografia powstaje ze zderzenia elementów ruchu autentycznego z retrospektywą scenicznych wcieleń i wspomnień performerów. Działanie budzi się na skutek skojarzeń z zapachami, które traktowane są jako swoista kapsuła czasu. Przenikanie się synkretycznych środków wyrazu, charakterystyczne dla kolektywu HOTELOKO movement makers, tworzy mozaikową strukturę performansu w wykonaniu Mirka Woźniaka i Agaty Życzkowskiej.

Spektakl został wybrany do prezentacji na festiwalu Sopockie Konsekwencje Teatralne 2020.

Szczegóły: https://sdk.waw.pl/wydarzenia/rodzaj-wydarzenia/teatr/axiom-of-choice-i-spektakl-taneczny-i-transmisja-online

AGATA ŻYCZKOWSKA

MIREK WOŹNIAK

Kolektyw HOTELOKO movement makers wyłonił się z powstałego w 2011 r. Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Obecnie artystka porusza się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Pracuje głównie z tancerzem i choreografem Mirkiem Woźniakiem oraz współpracuje z Magdaleną Przybysz i  Wojciechem Grudzińskim. Główne tematy jakie podejmuje to wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, ekologia, równouprawnienie, edukacja.

Kolektyw działa głównie w Warszawie tworząc projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne, ale także współpracuje z zagranicznymi partnerami, m.in. obecnie realizując projekt „Dance Higways” z Francją, Niemcami, Norwegią, Hiszpanią i Włochami w ramach programu Erasmus +.

Dlaczego HOTELOKO? Ponieważ kolektyw z założenia nie ma swojej stałej siedziby i jest otwarty na ciągłe przemieszczanie się (HOTEL), stawia na szaleństwo (hiszp. LOCO-czytaj LOKO-szalony), zwraca uwagę na zapisane w oku doświadczenie (OKO).

Dlaczego movement makers? Ponieważ głównym narzędziem opowiadania jest ruch (choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa.)

Cechą charakterystyczną prac HOTELOKO movement makers jest nieprzewidywalność i angażowanie publiczności do udziału w spektaklach. W wielu scenach to właśnie publiczność performatywnie współtworzy świat wraz z artystami i artystkami. Główną ideą jest zacieranie granicy pomiędzy widzami i performerami, odwracanie ról oraz gra z oczekiwaniami. Najważniejszym kryterium jest kryterium szczerości i autentyczności. Kolektyw HOTELOKO movement makers realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości – dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą.