30/10/2016 / CENTRUM SZTUKI TAŃCA / EKSPRESJE 04 / IWONA WOJNICKA / DAWID ŻAKOWSKI

30.10.2016 / EKSPRESJE 04
10:00-22:00 INSTALACJA /wystawa multimedialna foto i wideo / Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero / Stowarzyszenie Sztuka Nowa
10:00-11:30 WARSZTATY / Modern jazz / Prowadzenie: Szymon Osiński
11:30-13:00 WARSZTATY / Choreografia i instynkt / Prowadzenie: Maria Stokłosa
13:00-14:30 WARSZTATY / Phisical Dance / Prowadzenie: Bartosz Figurski
19:00 SPEKTAKL / Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero – Iwona Wojnicka „Po Krzyku”, występują: Iwona Wojnicka, Małgorzata Gajdemska, India Czajkowska
20:00 SPOTKANIE z ARTYSTAMI / Iwona Wojnicka, Małgorzata Gajdemska, India Czajkowska / prowadzenie Magda Chabros i Paulina Święcańska
20:30 SPEKTAKL / Stowarzyszenie Sztuka Nowa – Dawid Żakowski „ORFEO’ 70” – występuje: Kamil Adamus
21:30 SPOTKANIE z ARTYSTAMI / Dawid Żakowski, Kamil Adamus

Bilety w cenie 20 zł za dwa spektakle do nabycia w kasie Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz na stronie http://bilety.mik.waw.pl/

cst-logo

logo_biale_wspolfinansowanie

30 paździerkina 2016 roku, w ramach projektu EKSPRESJE 04, zaprezentowane zostaną kolejne spektakle.

Po Krzyku

Choreologia empiryczna/choreografia: Iwona Wojnicka
Taniec/adaptacja tekstów: Gosia Gajdemska
Kompozycja muzyczna/taniec: India Czajkowska
Dramaturgia/reżyseria światła: Roman Woźniak
Stylizacje: Roman Woźniak, Kasia Rysiak
Grafika: Beata Pofelska
Manadżer: Joanna Stasina
Produkcja: Kolektyw Artystyczny Format Zero

„Po Krzyku” - Iwona Wojnicka / Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format Zero, godz. 19:00
Inspiracją spektaklu była Pola Nireńska, polska tancerka i choreografka żydowskiego pochodzenia, której początki kariery przypadały na okres międzywojenny. Na Kongresie Tańca w Wiedniu, w 1934 roku, zdobyła nagrodę za autorską choreografię „Krzyk”. Kariera solowa Poli Nireńskiej była jednak ciągłą, samotną i przepełnioną strachem ucieczką od hitlerowskich prześladowań.

Spektakl „Po Krzyku” jest efektem końcowym projektu z dziedziny choreologii empirycznej „Pola Ni-reńska - rekompozycja”, stworzonego w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Muzyczne białe plamy”. Pod względem choreograficznym twórcy odwołali się do twórczości Mary Wigman, w której zespole swoją kerierę rozpoczynała Nireńska, oraz do niemieckiego Ausdruckstanz. Ze strzępów in-formacji, śladów i skojarzeń dokonano artystycznej rekompozycji prac scenicznych tancerki. Dletego początkiem każdego fragmentu tańca jest pojedyncza fraza, która rozwijana, staje się pełnobrzmią-cym zdaniem, akapitem, paragrafem lub rozdziałem. Ausdruckstanz służył Poli Niereńskiej do zmie-rzenia się z wojennymi traumami, pełniąc funkcję katharsis.

po-krzyku_iwona-wojnicka_fot-marta-ankiersztejn-4

=============================================

ORFEO 70' - Dawid Żakowski / Stowarzyszenie Sztuka Nowa, godz. 20:30

Reżyseria : Dawid Żakowski
Wykonanie: Kamil Adamus
Motywy wizualne : Robert Rabiej
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa w Warszawie
Partnerzy: Royal Central School of Speech and Drama w Londynie i Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Spektakl „Orfeo ‘70” stanowi podsumowanie osobistych doświadczeń emigracyjnych. Orfeo, po latach emigracji, powraca na ziemie polskie, aby odnaleźć Eurydykę/Elżbietę Zet. Ścieranie się wielu języków i kultur dostrzeżone przezeń w trakcie długiego pobytu za granicą wpływa na swoisty sposób odczytania Polski, tak w sensie przemian historycznych, jak i i umiejętności mówienia na tematy osobiste.

Spektakl operuje wieloma rodzajami dyskursu użytymi w celu poszukiwaniu słowa, obrazu i pisma, które służą przywróceniu pamięci tego, co minione.

orfeo-70-zakowski-adamus-fot-marta-ankiersztejn-1