19/11/2019 DARKLENA / HOTELOKO movement makers / WOJCIECH GRUDZIŃSKI / AGATA ŻYCZKOWSKA / SOCHACZEWSKIE CENTRUM KULTURY / SCENA DLA TAŃCA

„DARKLENA”

HOTELOKO movement makers / WOJCIECH GRUDZIŃSKI / AGATA ŻYCZKOWSKA

19.11.2019 / godz. 11:00

Miejsce: Sochaczewskie Centrum Kultury / SCK

ul. 15 sierpnia 83 / Sochaczew

Koncepcja / dramaturgia / reżyseria: Agata Życzkowska

Choreografia: Wojciech Grudziński

Projekcje wideo: Maciej Bychowski

Wykonanie: Joanna Chitruszko, Bastian Knober-Żebrowski, Agata Życzkowska

Koprodukcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers / Prom Kultury Saska Kępa / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partnerzy: Mazowiecki Instytut Kultury / Prom Kultury Saska Kępa

Premiera: 4.06.2018 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Fot. Marta Ankiersztejn

KOLEJNE SPEKTAKLE:

DARKLENA

26.11.2019 / godz. 10:00 i 12:00

Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie / Centrum Kultury i Sztuki w Koninie

ul.Przemysłowa 3D / Konin

Spektakle współorganizowane przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla tańca 2019.

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partnerzy: Sochaczewskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, PROM Kultury Saska Kępa, Mazowiecki Instytut Kultury

Spektakl powstał dzięki dofinansowaniu m.st. Warszawy

„Darklena” to spektakl dla dzieci i młodzieży, który poprzez story telling, nową choreografię i performans dotyka tematów tolerancji i edukacji młodych ludzi w XXI wieku. Opowiada o chłopaku, który lubi gry komputerowe, ale lub też tańczyć. Twórcy aktorka i reżyserka Agata Życzkowska oraz choreograf Wojciech Grudziński stworzyli słowno-ruchowy kolaż, w którym tytułowa Darklena odbija się w różnych postaciach. Do współpracy przy spektaklu zostali zaproszeni tancerka Joanna Chitruszko oraz młody 12-letni tancerz Bastian Knober-Żebrowski, który od szóstego roku życia tańczy w stylu Latin Show w formacji MBB Dance Sport Warszawa (m.in. mistrz świata/Ateny 2017 i mistrz Europy/Wałbrzych 2019). Spektakl skierowany jest szczególnie do młodzieży od 11 roku życia oraz starszych. Premiera została zrealizowana w ramach Programu Koprodukcji Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

„W tym spektaklu kluczowy jest temat tolerancji. Jestem zdania, że dzięki akceptacji różnorodności, mamy szansę na rozwój społeczeństwa. To czas, aby mówić o tym do młodych w sposób autentyczny i szczery, ale poprzez sztukę z elementami gry i dyskusji. Moje spektakle łączą nową choreografię, taniec współczesny, teatr fizyczny, wideo, performans. Są jak obraz w smartfonie, dalekie od linearnej narracji, kolorowe i pełne emocji. Czerpię z codzienności. Z naszego świata. Kim jest Darklena? Odpowiedzi szukajcie sami”.

Agata Życzkowska

„Darklena może pojawić się w dowolnym miejscu o każdej porze. To opowieść osób, które próbują ją opisać na podstawie swoich wspomnień i doświadczeń. Darklena to przede wszystkim to, co wy widzicie. Darklena publikuje i jest aktywna”.

Wojciech Grudziński

BIOGRAMY  TWÓRCÓW:

AGATA ŻYCZKOWSKA

Aktorka, performerka, reżyserka, dramaturżka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Jest współorganizatorką projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie oraz założycielką kolektywu HOTELOKO movement makers. Od początku związana z teatrem fizycznym w działaniach na pograniczu teatru, tańca i performansu: m.in. brała udział w spektaklu „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel. Zrealizowała spektakle „frau / mujer / femme” (2016) w choreografii Magdaleny Przybysz oraz „Darklena (2018) i „frau blush” (2018) w choreografii Wojciecha Grudzińskiego oraz jest autorką dramaturgii i reżyserką trzech spektakli performatywnych w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz: #moiprzyjacieletancza” (2016), „Absolutely Fabulous Dancers” (2017) oraz „Insta Show” (2018).

WOJCIECH GRUDZIŃSKI

Tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej imienia R. Turczynowicza w Warszawie oraz Wydziału Tańca Współczesnego Codarts – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Zrealizował autorskie spektakle„SLAVE4YOU dlaciebiedlarodziny”, „PAX” (w ramach Stypendium Ministra w dziedzinie Taniec 2017) i „POPULUXE” (w ramach Solo Projekt Plus 2018). Latem 2018 roku wraz z Aleksandrą Osowicz i Joanną Ostrowską stworzył Performance Międzygatunkowy w ramach rezydencji w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Współpracuje z HOTELOKO movement makers.

JOANNA CHITRUSZKO

Tancerka, performerka, kuratorka, koordynatorka. Ukończyła Laboratorium „Nowych Praktyk Teatralnych”. Od 2008 roku związana z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca, które do tej pory zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury, między innymi festiwale taneczne, produkcje spektakli: „Mikrokosmos”, „Karnawał zwierząt”, edukacja dzieci i młodzieży: „Więcej niż Tańczące parabole”. Dyrektor Festiwalu Kalejdoskop (od 2007 roku) w Białymstoku. Obecnie współpracuje i tworzy z Anną Piotrowską.

BASTIAN KNOBER-ŻEBROWSKI

Tancerz, performer. Uczeń 6 klasy szkoły podstawowej (12 lat). Tańczy od 6 roku życia w formacji MBB Dance Sport Warszawa, którą prowadzi trener Michał Bartoń. Jest Mistrzem Świata w stylu Latin Show (IDO – Ateny/Grecja 2017), Mistrzem Europy IDO – Wałbrzych 2019 oraz Mistrzem Polski w Krajowych Mistrzostwach IDO w latach 2016-2019. Zdobył m.in. Puchar Polski Stalowa Wola 2018 oraz Złoty Aplauz na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie (2018). Lubi jeździć na wyczynowej hulajnodze, czytać o Salvadorze Dalim i grać w gry komputerowe.

www.facebook.com/HOTELOKO

Fot. Iza Strzelecka