18/09/2017 OTWARCIE CENTRUM SZTUKI TAŃCA/DOM KULTURY KADR/ABSOLUTELY FABULOUS DANCERS/BIAŁY KWADRAT NA CZARNYM TLE

 

Kolejne spektakle:

25.09.2017
MORZE MOŻLIWOŚCI: godz. 18:00 / Scores: Partytury / Agnieszka Kryst
OKO CYKLONU: godz. 19:30 / Europa. Śledztwo / Magda Jędra / Weronika Pelczyńska / Iza Szostak

26.09. 2016
OKO CYKLONU: godz. 19:00 / „Bataille i świt nowych dni” / Anna Godowska / Sławek Krawczyński

Bilety 10 zł / dostępne w DK Kadr i na stronie DK Kadr: http://www.dkkadr.waw.pl/

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Partner projektu: Dom Kultury Kadr


Współpraca: Centrum w Ruchu, Fundacja Burdąg, Fundacja Ciało/Umysł, Fundacja Ciało się, Fundacja Movementum, Fundacja „Myśl w Ciele” / Warszawska Pracownia Kinetograficzna, Fundacja Rozwoju Tańca „Eferte” / Mufmi Teatr Tańca, Fundacja Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania, Fundacja Sztuka i Współczesność, Fundacja Sztuki Tańca, Fundacja Tradycji i Transformacji Sztuki / Teatr Tańca NTF, Stowarzyszenie „Akademia Umiejętności Społecznych”/ Teatr Limen Butoh, Stowarzyszenie i Kolektyw Artystyczny Format ZERO, Stowarzyszenie Ja Ja Ja Ne Ne Ne / TukaWach, Stowarzyszenie Strefa Otwarta / Warszawski Teatr Tańca, Stowarzyszenie Sztuka Nowa
Patronat: taniecPOLSKA.pl, e-teatr, TVP Kultura, RDC, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR

Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa


http://www.centrumsztukitanca.eu
http://www.dkkadr.waw.pl/

Rusza projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019 w nowej siedzibie w Domu Kultury Kadr. Jest to inicjatywa 18 warszawskich organizacji pozarządowych, skupiających ponad 70 artystów i artystek którzy przez 3 lata będą prezentowali swoją twórczość w ramach jednego miejsca. Dyrektorkami CST będą Paulina Święcańska (Fundacja Artystyczna PERFORM) i Agata Życzkowska (Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’).

Centrum Sztuki Tańca, w ramach programu, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca. Po oficjalnym otwarciu, 18 września, zaprezentowane zostaną dwa spektakle organizatorów projektu: „ABSOLUTELY FABULOUS Dancers”/HOTELOKO movement makers: Agata Życzkowska, Magdalena Przybysz i Wojciech Grudziński oraz „Biały KWADRAT na czarnym tle”/Paulina Święcańska.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------
PROGRAM 2017 / PREZENTACJE ARTYSTYCZNE
W ramach programu, CST, będzie przedstawiać szerokie spektrum tańca współczesnego: znajdą się tu zarówno improwizacje taneczne, spektakle oparte na strukturze, prace instalacyjne, spektakle interdyscyplinarne, performansy. Po każdym spektaklu odbędzie się rozmowa artystów z widzami. W 2017 roku spektakle będą się odbywały w każdy poniedziałek od września do grudnia. W kolejnych latach program będzie rozbudowywany o inne działania, takie jak edukacja, animacje, teoria i krytyka tańca.

Program w 2017 roku podzielony jest na dwa cykle: MORZE MOŻLIWOŚCI oraz OKO CYKLONU

MORZE MOŻLIWOŚCI
Prezentacje przedstawiane w tym cyklu będą obrazowały różne praktyki i różne podejście do tańca współczesnego. Spektakle z tego cyku będą prezentowały propozycje z różnym podejściem do technik tańca współczesnego, także premiery, spektakle artystów debiutujących w dziedzinie tańca współczesnego i performansu lub artystów uznanych współpracujących z artystami z krótszym stażem, spektakle i instalacje dla dzieci.

OKO CYKLONU
Centrum burzliwych wydarzeń. Centrum ważnych spraw. Centrum czasem niebezpieczne, szokujące, zadziwiające. Spektakle prezentowane przez artystów w tym cyklu podejmują ważne tematy na bardzo różne sposoby. Artyści używają improwizacji, budują napięcie z mikroruchów, korzystają z narzędzi performatywnych, łączą różne style taneczne, różne dziedziny sztuki: taniec/teatr/film/muzyka/sztuki wizualne – korzystają z wideo, budują instalacje lub działają na pustej przestrzeni. Jedno łączy spektakle tych artystów: są jak oko cyklonu – podejmują wątki ważne, burzliwe, czasem niebezpieczne, ekstremalne, choć bardzo bliskie każdemu.

Start 18 września 2017
Prezentujemy we wrześniu 5 spektakli tanecznych z różnych technik
Dyskutujemy o tańcu w ramach rozmów po spektaklach
Od października do grudnia jesteśmy w każdy poniedziałek w Domu Kultury Kadr

18.09.2017 / PONIEDZIAŁEK / OTWARCIE
W ramach cyklu MORZE MOŻLIWOŚCI podczas jednego wieczoru zostaną zaprezentowane dwa spektakle otwierające projekt w 2017 r., które zaprezentują dwie organizacje pozarządowe NGO. Są to Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’/HOTELOKO movement makers oraz Fundacja Artystyczna PERFORM, które realizują projekt Centrum Sztuki Tańca w Warszawie 2017-2019. Obie organizacje działają w dziedzinie tańca współczesnego, jednak wykorzystują inne strategie oraz inne metody pracy.

18.09.2017 / MORZE MOŻLIWOŚCI: godz. 19:00 / „ABSOLUTELY FABULOUS Dancers” / HOTELOKO movement makerks / Wojciech Grudziński / Magdalena Przybysz /Agata Życzkowska / prezentacja organizatorów: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Koncepcja: Magdalena Przybysz z Kosmosu
Choreografia: Magdalena Przybysz z Kosmosu / Wojciech Princessa Grudziński
Reżyseria i dramaturgia: Agata Star Życzkowska
Koncepcja stylistyczna / reżyseria świateł / zdjęcia: Anna Świetlana Ciupryk
Występują: Agata Star Życzkowska, Magdalena Przybysz z Kosmosu, Wojciech Princessa Grudziński Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’
Premiera: czerwiec 2017
Partnerzy: Prom Kultury Saska Kępa / Teatr Baza / Fundacja Burdąg / Centrum w Ruchu / Centrum Promocji Kultury Praga Południe
Czas trwania: 60 min

Aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. A to wszystko w rytmach muzyki lat 80., krakowiaka i muzyki klasycznej.
Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers budują swój niepowtarzalny, absurdalny, nieco freakowy styl taneczny, który burzy wszelkie stereotypy i oczekiwania dotyczące tego, jaki powinien być tancerz czy tancerka. Zadają sobie pytania: Co nas ukształtowało? Dokąd zmierzamy? Czy ktoś wie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie narzucona nam z góry edukacja, przez którą musieliśmy przebrnąć? Czy, aby iść dalej, musimy się obudzić i oduczyć wszystkiego, czego najpierw musieliśmy się nauczyć? Czy można na nowo odnaleźć spokój, mimo historii zataczającej kolejne, to samo koło?
-------------------------------------------------------------------------------

18.09.2017 / MORZE MOŻLIWOŚCI: godz. 20:00 / „Biały KWADRAT na czarnym tle” / Paulina Święcańska / prezentacja organizatorów: Fundacja Artystyczna PERFORM

Koncepcja i choreografia: Paulina Święcańska
Taniec: Aleksandra Osowicz, Paulina Święcańska, Paweł Konior
Muzyka na żywo: Jakub Dykiert
Reżyseria świateł: Roman Woźniak
Premiera: kwiecień 2017
Czas trwania: ok. 40 minut

Fot. Marta Ankiersztejn
Spektakl improwizowany w przewrotny sposób nawiązuje do obrazu Kazimierza Malewicza, który został uznany za pierwsze dzieło nieprzedstawiające „Czarny kwadrat na biały tle". Spektakl w swoich założeniach koncepcyjnych porusza się w czystej formie wizualnej, ruchu z pogranicza teatru fizycznego, kontakt improwizacji, authentic movement oraz improwizacji, a także intuicyjnych scorach związanych ze zbiorem skojarzeń dotyczącym tematu pustki i zapełnienia. Dodatkowym partnerem do ruchu jest muzyka występująca na żywo, która uzupełnia, a często uwypukla temat, improwizacji i jej wariacje. Powstające napięcia pomiędzy elementami dzieła scenicznego tworzą natomiast specyficzny świat, w którym osadzeni są abstrakcyjni bohaterowie bez kontekstu czasu i materii.

Po dwóch spektaklach zapraszamy na spotkanie artystów z widzami
Spotkanie prowadzi: Hanna Raszewska-Kursa

------------------------------------------------------------------------------------

 

Trailer Absolutely Fabulous Dancers
Trailer Biały KWADRAT na czarnym tle