1/08/2018 / DARKLENA / HOTELOKO MOVEMENT MAKERS / SCENA TAŃCA STUDIO / TEATR STUDIO

DARKLENA / HOTELOKO movement makers

WOJCIECH GRUDZIŃSKI / AGATA ŻYCZKOWSKA

Premiera: 4.06.2018

Pokaz spektaklu w ramach Sceny Tańca Studio: 1 /08/ 2018 / godz. 18:00

szczegóły na stronie: 

https://www.teatrstudio.pl/pl

 

 

——————————————–

DARKLENA

Koncepcja / dramaturgia / reżyseria: Agata Życzkowska

Choreografia: Wojciech Grudziński

Współpraca choreograficzna: Joanna Chitruszko

Wykonanie: Joanna Chitruszko, Agata Życzkowska, Bastian Knober-Żebrowski

Wideo: Maciej Bychowski

Koprodukcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers / Prom Kultury Saska Kępa / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Organizatorzy: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers

Patronat medialny: portal taniecPOLSKA.pl, TVP Kultura, e-teatr, teatr dla was.pl, miesięcznik TEATR, RDC, Warsawholic, Going., TANIEC

 

SCENA TAŃCA STUDIO

„Darklena” to spektakl teatralno-taneczny dotykający tematu tolerancji.

Opowieść o chłopcu, który lubi gry komputerowe i piłkę nożną, ale lubi też tańczyć. Pewnego dnia, kiedy budzi się rano i szykuje do szkoły, nagle wszystko dzieje się inaczej niż codziennie. Nieoczekiwanie pojawia się także tajemnicza Darklena.

Aktorka i reżyserka Agata Życzkowska oraz tancerz i choreograf Wojciech Grudziński spotykaj się w pracy po raz trzeci. Poprzednie ich spektakle skierowane do dorosłych: „Moi przyjaciele tańczą” i „Absolutely Fabulous Dancers” zrealizowali jako HOTELOKO movement makers wraz z Magdaleną Przybysz.

Uważają, że metody pracy z ciałem mogą doskonale wzbogacić teatr, a techniki aktorskie poszerzyć warsztat tancerza. Konsekwentnie kontynuują poszukiwania w tym kierunku i tym razem postanowili wspólnie zrealizować spektakl dla dzieci i młodzieży. Zaprosili do współpracy tancerkę i performerkę  Joannę Chitruszko oraz młodego 10-letniego tancerza Bastiana Knober-Żebrowskiego, który od szóstego roku życia tańczy w formacji MBB Warszawa (mistrz świata w Latin Show Ateny 2017).

Spektakl dla dzieci i młodzieży od 10 roku życia.

Koncepcja / dramaturgia / reżyseria: Agata Życzkowska
Choreografia: Wojciech Grudziński
Współpraca choreograficzna: Joanna Chitruszko
Wykonanie: Joanna Chitruszko, Agata Życzkowska, Bastian Knober-Żebrowski
Wideo: Maciej Bychowski
Koprodukcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers / Prom Kultury Saska Kępa / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

fot.idocontent

—————————————-

AGATA  ŻYCZKOWSKA

Aktorka, performerka, reżyserka, dramaturg, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). W wieku 13 lat trafiła do Ogniska Teatralnego przy Teatrze Ochoty, gdzie po trzech latach uzyskała Dyplom Młodzieżowego Instruktora Teatralnego. Następnie ukończyła dwuletnie Studium Teatralne dla licealistów przy Teatrze Ochoty. Jako aktorka otrzymała wiele nagród w tym za duet Venticelli w spektaklu „Amadeusz” na XIX Festiwalu Szkół Teatralny w Łodzi, a także Nagrodę dla Najlepszego Młodego Aktora w sezonie 2001/2002 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz nagrodę zespołową na I Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za spektakl „Rodzina wampira” w reż. Pawła Szkotaka. Od początku związana z teatrem fizycznym w działaniach na pograniczu teatru, tańca i performansu: brała udział w wielu warsztatach z uczniami Jerzego Grotowskiego (Eugenio Barba:Odin Week, ISTA; Abani Biswas:Milon Mela; Jairo Cuesta i James Sloviak:New Word Performance Laboratory; Bruce Myers i Toshi Tsuchitor:aktorzy Petera Brooka; Raúl Iaiza: Teatro La Madrugada z Mediolanu) oraz warsztatów contact improvisation /Ray Chung/ w ramach Warsaw Flow. Wyreżyserowała spektakl taneczny: „Dziady” w choreografii Beaty Wojciechowskiej w ramach Warszawskiej Sceny Tańca 2012. Była współproducentką i reżyserką castingu obsady polskiej wersji spektaklu „The SHOW MUST GO ON” chor. Jérôme Bel /Teatr Dramatyczny w Warszawie (2011), w którym brała także udział jako producent i performerka. Uczestniczyła w projekcie „Family Affair” włoskiego kolektywu ZimmerFrei jako performerka w ramach Warszawskiej Sceny Tańca 2015 w Narodowym Instytucie Audiowizualnym. Wyreżyserowała także performans „frau mujer femme” w choreografii Magdaleny Przybysz prezentowany m.in. w ramach Warszawskiej Platformy Tańca (2016) oraz wyreżyserowała performance „#moiprzyjacieletancza” w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz. Ostatnia jej praca to spektakl w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz pt. „Absolutely Fabulous Dancers”, gdzie wykonała reżyserię, dramaturgię i jest jedną z performerek (2017).

Fot. Marta Ankiersztejn

—————————————————

WOJCIECH GRUDZIŃSKI

Tancerz i choreograf. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej imienia Romana Turczynowicza w Warszawie oraz Wydziału Tańca Współczesnego Codarts – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Obecnie realizuje program magisterski w Instytucie Międzywydziałowych Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie edukacji tanecznej brał udział w spektaklach wielu choreografów m.in. Itamar Serussi, Hans van Manen, Ed Wubbe oraz Jiří Kylián. W 2013 roku autorska choreografia ‚Fresh Flash’ została wyselekcjonowane przez dyrekcję Uniwersytetu Codarts do prezentacji w Korzo Theater i De Gouvernestraat w Holandii. Stypendysta holenderskich programów Schuurman Schimmel – van Outeren Stichting (2012/2013) oraz Sichting Btekker – La Bastide (2013).

Miedzy 2014 a 2015 współpracował z zespołem St. Jens Van Daele Dance Company, biorąc odział w dwóch produkcjach ‚Spring Tide’ i ‚About Lucien’. W sierpniu 2015 r. dołączył do zespołu CoisCéim Dance Theatre w Irlandii. We wrześniu 2016 r. zaprezentował w ramach Sceny Tańca Studio autorski spektakl we własnej choreografii i wykonaniu pt. „SLAVE4YOU dlaciebiedlarodziny”, prezentowany także na Mandala Performance Festival we Wrocławiu. Obecnie wraz z Magdaleną Przybysz i Agatą Życzkowską współtworzy HOTELOKO movement makers, z którymi zrealizował performans „#moiprzyjacieletancza” (2016) i „Absolutely Fabulous Dancers” (2017). W 2017 r. otrzymał Stypendium Ministra w dziedzinie Taniec w ramach którego zrealizował projekt „PAX”.

Fot. Marta Ankiersztejn

————————————————–

JOANNA CHITRUSZKO

Tancerka, performerka, kuratorka, koordynatorka. Wykształcenie wyższe pedagogiczne, ukończone Laboratorium „Nowych Praktyk Teatralnych” Od 2008 roku związana z Podlaskim Stowarzyszeniem Tańca (w latach 2008-2015 wiceprezes), które do tej pory zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury, między innymi festiwale taneczne, produkcje spektakli: „Mikrokosmos”, „Karnawał zwierząt”, edukacja dzieci i młodzieży: „Więcej niż Tańczące parabole”. Wiceprezes Fundacji Głos. Dyrektor Festiwalu Kalejdoskop (od 2007 roku) w Białymstoku. http://www.festiwal-kalejdoskop.pl/

Dyrektor Hip Hop Groove Festiwal od 2008 – 2009 roku w Białymstoku i Free Mind Festiwal od 2010 – 2013 roku w Białymstoku. Współpracowała przy organizacji wydarzeń związanych z tańcem z fundacją Kino Tańca przy Festiwalu Improwizacji Tańca SIC! w Warszawie, z Fundacją Ciało/Umysł w Warszawie przy produkcji spektaklu „Folk? A ja się nie zgadzam” (2011) Edyty Kozak i Ronalda Rowińskiego, Warszawskiej Sceny Tańca 2012, Warszawskiej Nocy Tańca 2012, producent Go! Go! Dance! – noc tańca festiwalu C/U 2016. Tancerka, pedagog tańca współczesnego. Od roku 1995 tancerka wielu nagradzanych projektów i spektakli Teatru Tańca Projekt w Białymstoku, w latach 2000 -2003 tancerka Teatru Tańca Alter w Kaliszu. Obecnie współpracuje i tworzy z Anną Piotrowską m in. „Kwadrat w szafie”, „ZmianAA pogody”, „Przy Przy” oraz Karoliną Garbacik „Matylda R”.

Fot. Pat Mic

———————————-

BASTIAN KNOBER-ŻEBROWSKI – tancerz, performer

Uczeń 7 klasy szkoły podstawowej (13 lat). Tańczy od 6 roku życia w formacji MBB, którą prowadzi trener Michał Bartoń. Bastian jest dwukrotnym mistrzem świata w Latin Show (IDO – Ateny 2017 i Sarajewo 2019), Mistrzem Polski w Krajowych Mistrzostwach IDO (Twardogóra 2016, Zagnańsk 2017). Zdobył Puchar Polski -Stalowa Wola 2017. Ponadto na swoim koncie ma medale z takich festiwali jak Mazowiecki Przegląd Zespołów Tanecznych w Wilanowie, Ogólnopolskie Konfrontacje Zespołów Tanecznych w Małogoszczu oraz Złoty i Srebrny Aplauz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Lubi grać w piłkę nożną, czytać o Salvadorze Dalim i grać w Agario. Chciałby zostać aktorem lub lekarzem neurologiem.

————————————